تبلیغات
کهنه دلان

کهنه دلان
یا رب با هستیمان هستی ها را زیبا گردان نقش مهر وفا بر جانمان دریا گردان
قالب وبلاگ
نویسندگان
مدی تیشن

اركان اساسی و اصلی برای مراقبه ومكاشفه سنتی


برای سنتی ترین روش ذهن ورزی و مراقبه، اركان اصلی به شرح زیر، وجود دارند:


1- مكانی آرام، خلوت و ساكت برای مراقبه

2- حالت و وضع بدن به شكلی راحت، بی حركت و در حال تعادل

3- یك موزیك آرام ترجیحا موزیكهای مخصوص مدی تیشن (موزیك همراه باصدای پرندگان، باران)

4- تنفس صحیح شكمی

5- شی یا موضوعی برای معطوف كردن توجه به آن و غور و بررسی


مكانی آرام، خلوت و ساكت:

بهترین مكان برای مراقبه، جایی است كه بتوانید به راحتی در آن بنشینید یا دراز بكشید تا عضلات و ماهیچه های بدن، كم كم و به تدریج شل شوند. مكانی كه كمترین عوامل برای پرت شدن حواس در آن وجود دارند.

بعد از مدتی و كمی تمرین قادر خواهید بود كه در مكانهای شلوغتر هم به راحتی مراقبه كنید. مثلا در اتوبوس، قطار، مطب پزشكان و غیره

حالت بدن به شكلی راحت، بی حركت و در حال تعادل

اتخاذ یك حالت بدن خاص و ویژه، محور اصلی اكثر تكنیك های مراقبه بوده است. حالت بدن در تكنیك ؛ ذن ؛ خیلی مهم و با اهمیت تلقی می شود. یكی از ویژگی ها و خصوصیات پیشنهادی در حالتهای صحیح مراقبه در بسیاری از سنتها آن است كه ستون فقرات صاف و راست نگه داشته شود. ممكن است برخی از افراد كه دچار مشكلات جسمانی هستند،ابتدا در هنگام اتخاذ چنین حالتهایی، احساس ناراحتی پیدا كنند. ستون فقرات به شكل یك خط صاف در می آید و وزن بدن در قالبی متعادل كه در آن ثقل و وزن نه كشیدگی و فشار عظلانی و ماهیچه ای، عامل موثر اصلی محسوب می شود، در اطراف آن به حالت متعادل در می آید.

گر چه به طور قطعی ثابت نشده است، اما امكان دارد كه این تغییر جهت و تنظیم مجدد خاص روی حالت و وضع ذهن و روان تاثیر بگذارد. یك حالت نشسته برای مراقبه بهتر از دراز كشیدن است.

به این دلیل كه دراز كشیدن حالت عادی و طبیعی خوابیدن است و مراقبه به حالت دراز كش ممكن است به راحتی به خواب منجر شود. اگر جزء آن دسته از افرادی هستید كه در خلال روز به راحتی خوابتان نمی برد، می توانید مراقبه را به شكلی نیمه لم داده یا دراز كش روی یك كاناپه یا صندلی راحتی بزرگ در حالی انجام دهید كه كمرتان روی قسمت تكیه گاه آن قرار دارد و صاف است و سرتان به سمت عقب متمایل است.


اگر چه در حالتهای مراقبه سنتی، كمر در حالت عادی صاف و راست نگه داشته می شود، ولی نه خیلی شق و رق و قائم. این حالت به حالت راحت، بی حركت و متعادل موسوم است. حالت و وضع صحیح و مناسب برای مراقبه را می توان به عنوان حالتی راحت شرح داد:

هوشیا و آگاه و در عین حال آرام و راحت.

حالت راحت، بی حركت و متعادل، وضعیت مناسب و صحیح هوشیاری و خودآگاهی و تمركز حواس و توجه را برای دستیابی به مراقبه ای موفقیت آمیز، بهبود می بخشد.

در شرق حالتهای چهار زانو، با سری بالا گرفته و كمر در خطی قائم قرار گرفته برای مراقبه مطلوب و ایده آل در نظر گرفته میشود. در وضعیت لوتوس یعنی پاها به حالت چهار زانو قرار می گیرند و كف پا روی ران گذاشته می شود. و این احساس خوبی برای وضعیت راحت و متعادل نشستن را برای مراقبه به شخص منتقل می كند. این حالتها ممكن است در آغاز برای كسانی كه با آن آشنایی ندارند كمی سخت و دردناك باشد.

می توانید پاهای خود را به راحتی روی زمین قرار دهید. یا به حالت نشسته روی صندلی و دستانتان را به شكلی كه می بینید نگه دارید و دو انگشت وسط دو دست را به آرامی به یكدیگر فشار دهید و بر روی فشار دو انگشت تمركز كنید.


اما حالتهای دیگری نیز هست، شما روی یك صندلی راحت بنشینید به طوری كه كف پایتان براحتی روی زمین قرار گرفته باشد دستانتان روی زانو یا دسته صندلی قرار بگیرد.

می توانید شكل دیگری از نشستن را انتخاب كنید . یكی از این اشكال یا تركیبی از آنها. مهم آنست كه شما راحت باشید.

در این حالت نوك انگشت شست و انگشت اشاره به یكدیگر متصلند. و شما می توانید این دو انگشت را به آرامی به هم فشار داده و روی فشار دوانگشت توجه كنید.

ساختمان دستگاه تنفس واهمیت تنفس شکمی

در آغاز مدی تیشن و در طول آن باید به طور صحیح تنفس كنیم . و طرز تنفس صحیح ، تنفس شكمی است، كه در زیر به طور كامل آنرا توضیح داده ایم.

دستگاه تنفس از چند قسمت تشكیل شده است. ریه ها بخش اصلی دستگاه تنفس هستند. ریه‌ها در دو سمت سینه واقع شده‌اند و قلب و عروق بزرگ و مری آنها را از هم جدا می‌كنند. یكی دیگر از بخش‌های مهم دستگاه تنفس دیافراگم است. د یافراگم در تنفس نقش اساسی دارد و در قاعده شش‌ ها قرارگرفته است. د یافراگم در واقع پرده عضلانی است كه حفره شكمی را از حفره سینه جدا می‌كند. كار دیافراگم ایجاد فشار منفی برای كشیدن هوا به داخل ریه‌ها است. بدنبال انقباض دیافراگم یك خلاء نسبی در قفسه سینه ایجاد شده و این امر خود باعث اتساع ریه‌ها می‌شود. در این بین عضلات بین دنده‌ای با انقباض خود موجب اتساع قفسه سینه و كمك برای ورود هوا می‌شوند. نتیجه این روند، مكش هوا به درون ریه‌ها است.

بایستی توجه داشت قفسه سینه یک شبکه اسکلتی است. بنابراین دارای ظرفیت محدودی از نظرقدرت اتساع است. در یک تنفس درست دیافراگم مهم‌ترین نقش را ایفا می‌كند. بنابراین كنترل دیافراگم اولین قدم در تمرین‌های تنفسی است. وقتی دیافراگم در حالت استراحت قرار می‌‌گیرد، ریه‌ها جمع شده و هوا تخلیه می‌شود. تمرین ساده تنفس عمیق با حركات دیافراگم ، بنیاد علم تنفس یا پرانایاما است.

آنچه در یک تنفس درست اهمیت دارد حرکت شکم و دیافراگم است. در واقع تنفس درست با بیرون دادن شکم شروع می شود. وقتی شکم به سوی بیرون حرکت کرد، احشاء محوطه شکمی نیز به سوی بیرون حرکت می کنند. در این حالت دیافراگم می تواند به راحتی به سوی پایین حرکت کند و هوا را به داخل ریه ها بکشاند. بعد از باز شدن شکم، قفسه سینه نیز باز شده و چرخه تنفس کامل می شود. در هنگام بازدم نیز مجددا شکم به داخل جمع میشود و به هل دادن دیافراگم به سوی بالا هوا را خارج می کند. به اشکال زیر دقت کنید. حرکت دیافراگم و انقباض و انبساط ریه بخوبی در این شکل نشان داده شده است.


دیافراگم و ریه ها در حالت دم و بازدم. راست حالت دم و چپ حالت بازدم را نشان می دهد. به حرکت دیافراگم دقت کنید.

  در حالت عادی، با هربار تنفس، مقدار 500 سی‌سی هوا وارد ریه‌ها می‌شود و بعد از تبادل اكسیژن و دی‌اكسیدكربن از ریه‌ها خارج می‌شود. با افزایش عمق تنفس می‌توان مقدار این هوا را به میزان زیادی افزایش داد. با این تمرینات می توان این مقدار هوا را به 2500 سی‌سی در هربار تنفس برسانید. بنابراین یكی از اولین اثرات این تمرین ورود هوای بیشتر به ریه‌ها و امكان تنفس بهتر و عمیق‌تر است. مهمتر اینكه با ورود هوای بیشتر به درون ریه‌ها، مقدار انرژی حیاتی زیادتری وارد بدن می‌شود و سطح آگاهی و انرژی تا حد بسیار زیادی تغییر می‌كند. این امر بعد از تمرینات بسیار محسوس است.

یك موزیك آرام ترجیحا موزیكهای مخصوص مدی تیشن

هر موزیك آرامی كه به شما احساس آرامش می دهد برای مدی تیشن عالی است. شما می توانید از موزیكهای مخصوص كه همراه با صدای پرندگان و باران و دریا و... است و در بازار یافت می شود برای اینكار استفاده نمایید. یا موزیك های كلاسیك ماند موزیكهای موتزارت یا ...


شی یا موضوعی برای معطوف كردن توجه به آن و غور و بررسی

توجه:

یكی از مسائل مهمی كه ما می خواهیم در مدی تیشن به آن برسیم این است كه فكر خود را از مشغله و انواع افكاری كه در طول روز ما را به خود مشغول نموده، رها نموده و به ذهن خود آرامش و استراحت دهیم.

كه البته این كار آسان نیست. فكر كردن امری است طبیعی اما فقط كافی است كه شما روی افكاری كه وارد ذهنتان می شود زوم نكرده و براحتی و به آرامی آنرا از ذهنتان بیرون كنید.

نه با آن بجنگید نه برای آن دلیل و برهان بیاورید نه به تفسیر و توضیح آن بپردازید.

به آرامی فكر را از ذهنتان خارج كرده و مجددا تمركز خود را به مدی تیشن برگردانید.


قبل از شروع مدی تیشن ، می توانید،‌عودی را كه بوی آن را دوست دارید روشن كنید، یا از شمع های عطرآگین با بویی كه آنرا می پسندید استفاده كنید تا فضای اطرافتان را عطرآگین نموده و سطح انرژی مثبت اطرافتان را بالا ببرید. بوی خوش و موزیكی كه به شما آرامش می دهد به تمركز بیشتر شما كمك خواهد كرد.

می توانید مدی تیشن را با چشمان بسته انجام دهید. یا با چشمان باز.

با چشمان باز می توانید از یك شمع روشن در مقابل خود استفاده نمائید و با تمركز بر روی شعله آن، سعی كنید فقط به شعله نگاه كنید. به نور شمع و هاله دور آن توجه كنید و سعی كنید كمتر پلك بزنید و اگر افكار آمدند ، آرام آنها را از ذهنتان خارج كنید و مجددا تمركز خود را به نور شمع دهید. اگر متوجه شدید فكری ذهنتان را مشغول كرده وشما توجه تان از شمع خارج شده، به آرامی فكر را رها و رد كنید و دوباره توجه خود را به نور شمع برگردانید.


با چشمان بسته

به محض اینكه شما چشمان خود را بستید در محل چشم سوم یا چاكرای شماره 6 قرار دارید. چاكرا یا چرخه انرژی كه محل آن بین دو ابرو قرار دارد و مركز روشن بینی و روشن ضمیری است و ما تله پاتی و ارسال افكار خود به دیگران و حس ششم خود را مدیون این چاكرا می باشیم.

پس آرام چشمان خود را ببندید و تنفس شكمی انجام دهید.


1- با بینی ، یك دم عمیق شكمی انجام دهید

2- چند لحظه نفس را نگه دارید

3- سپس با دهان و با كمك شكم ، تمام نفس را به بیرون برگردانید

سعی كنید زمان دم و نگه داشتن هوا و بازدم باهم مساوی باشد به طور مثال:

اگر دم شما 4 ثانیه طول می كشد . هوا را 4 ثانیه در درون ریه خودنگه دارید و بعد با یك بازدم 4 ثانیه این هوا را به بیرون برگردانید.

چند با این عمل را انجام دهید. تا به یك احساس آرامش دست یابید.

شما در حال مدی تیشن هستید به موزیك گوش دهید و اگر فكری به ذهنتان خطور كرد به آرامی آنرا از خود دور كنید و دوباره توجه خود را به مدی تیشن و شنیدن صدای موزیك برگردانید.

این حالت را می توانید تا 20 دقیقه حفظ كنید.

بعد از 20 دقیقه برای خارج شدن از مدی تیشن: چند تنفس شكمی انجام دهید و تمركز خود را به محیطی كه در آن نشسته اید برگردانید و حضور در جایی كه نشسته اید حس كنید، توجه خود را به تنفس شكمی خود دهید و بعد از چند تنفس به آرامی چشمان خود را باز كنید.

نكته:مدی تیشن را می توانید روزی یكبار انجام دهید و سعی كنید زمان انجام آن بیشتر از 20 دقیقه نشود.

امیدوارم موفق باشید.طبقه بندی: فیزیک و متافیزیک، 
[ یکشنبه 20 آذر 1390 ] [ 11:28 ب.ظ ] [ حامد کرمی ]
.: Weblog Themes By WeblogSkin :.
درباره وبلاگ


به امید روزی که همه ی جهان برادر شوند برادر نه به لفظ هم پیکر شوند
باسلام
باعث خرسندیمه که میزبان عزیزانی مثل شما دوستان گل هستم دوستان عزیز تو وبلاگ سعی شده از هر جور مطلبی آورده شه که به دل همه بشینه متاسفانه وقت نیست تند تند آپ کنم که به بزرگواری خودتون ببخشید
اینجا جا داره بگم سعی کنیم گذشته رو فراموش کنیم هرچند سخته ولی گذشته برنمیگرده پس بیاین حال و آیندمونو بسازیم همیشه اینطور نیست که چیزای که از دست رفتن نشونه بی لیاقتی ما بوده باشن واقعا بعضی مواقع اون چیزا لیاقت مارو نداشتن پس قدر خودتونو و تک تک لحظات زندگیتونو بدونین و سعی کنید خودتون باشید نه آینه دیگران چون شما همین یبارو فرصت زندگی دارید پس بخاطر خودتونم که شده خودتون باشید.
یا حق

آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب
استخاره آنلاین با قرآن کریم